
Racing crankshaft for the original gearbox suitable for your Piaggio Ciao, Si, Bravo, Boxer, Grillo moped / moped.
This finely balanced crankshaft fits all cylinders with 12 mm piston pins and impresses with its high-quality workmanship.
Connecting rod eye (A): 15.0 mm
Ø bearing seat right (B): 15.0 mm
Ø bearing seat end (C): 15.0 mm
Stroke (2xD): 43.0 mm
Sleeve length (E): 87.0 mm
Width of crank webs (F): 32.5 mm
1st shoulder (G): 21.7 mm
2nd shoulder (H): 44.0 mm
3rd shoulder (I): 63.4 mm
Total length crankpin end (J): 91.5 mm
Ø Vario / clutch pin (H): 12.0 mm
Dimension needle bearing: Ø 12 / 15 x 14.7 mm (axe 12)
Thread: M10 x 1.25 mm
Note: For installation, a 16 x 0.5 mm shim must be inserted between the standard crankshaft and its main bearings.
In order for the RHQ tuning shaft to be installed in the original engine housing, this must be machined slightly. In addition, the front vario or mono clutch must be adapted.
| Weight | 724 g |
| Manufacturer | Malossi |
| Material | Steel |
| Cheek type | standard |
| Crankshaft stroke | 43 mm |
| Ø coupling pin / vario pin | 12 mm |
| Thread type | MF10x1.25 (fine pitch thread) |
| Connecting rod length center-center | 87 mm |
| Total length crankpin ignition side | 91.5 mm |
| Ø crank webs | 70 mm |
| Ø piston pin (B) | 12 mm |
| Ø Connecting rod eye | 15 mm |
| Bearing seat right | 15 mm |
| Ø Bearing seat (ignition side) | 15 mm |
| Thread length | 14 mm |
| Dimension needle bearing | 12 / 15 x 14.7 (axe 12) |
| Wide crank webs | 32.5 mm |
| Length 1st paragraph | 21.7 mm |
| Length 2nd paragraph | 44 mm |
| Length 3rd paragraph | 63.4 mm |
| Ø 1st step (on the coupling side) | 15 mm |
| Area of application | Tuning |
| Ø 2nd shoulder (on the clutch side) | 14.4 mm |
| Ø 3rd step (on the clutch side) | 12 mm |
| Number of gears | 1 pcs |
| Piaggio | Ciao - P , SC , PX , C24 Si Bravo / Super Bravo Boxer Grillo Gilera CBA Gilera Citta |
Accessories & related products
swiing® ingenious needle roller bearing 12/15/16.2 "Racing" silver cage
Bearing type: Needle roller and cage assembly · Manufacturer: swiing® ingenious parts · Bearing cage: Silver cage · Ø inside: 12 mm · Ø outside: 15 mm · Width: 16.2 mm · Dimension needle bearing: 12/15 x 16.2 · Tomos OEM number: 035548
EUR 17.00
swiing® ingenious puller flywheel | Piaggio Ciao, SI, Bravo, Boxer
Width across flats trigger: 10 mm · Width across flats trigger: 17 mm · Manufacturer: swiing® ingenious parts · Material: Steel · Surface: blackened · Surface: galvanized (blue) · Diameter: 12 mm · Diameter: 24 mm · Area of application: (Dis)assembly tool · Width across flats Screw: 19 mm · Number of components: 3 pcs · Total length: 100 mm · Thread type: MF12x1.5 (fine pitch thread) · Thread type: MF17x1 (fine pitch thread)
EUR 21.90
EUR 19.50
Mazzucchelli crankshaft "original" 12 mm KoBo | Piaggio Ciao, SI, Bravo, Boxer
Dimension needle bearing: 12 / 15 x 14.7 mm (axe 12) · Manufacturer: Mazzucchelli · Material: Steel · Cheek type: standard · Area of application: Original · Area of application: Standard · Thread type: M8x1.25 (standard thread) · Ø coupling pin / vario pin: 12 mm · Crankshaft stroke: 43 mm · Connecting rod length center-center: 87 mm · Total length crankpin ignition side: 90 mm · Total length crankpin ignition side: 106 mm · Ø crank webs: 69.7 mm · Ø Connecting rod eye: 15 mm · Thread length: 16 mm · Bearing seat right: 15 mm · Ø piston pin (B): 12 mm · Ø Bearing seat (ignition side): 15 mm · Wide crank webs: 33 mm · Length 1st paragraph: 21 mm · Length 2nd paragraph: 44 mm · Length 3rd paragraph: 63.5 mm · Ø 1st step (on the coupling side): 15 mm · Ø 2nd shoulder (on the clutch side): 14.4 mm · Ø 3rd step (on the clutch side): 12 mm · Inlet control time: 130 ° · Control time before O.T: 77 ° · Control time according to O.T: 53 ° · Weight: 698 g · Number of gears: 1 pcs
EUR 177.60
Explore categories from Engine block
Moped fans also bought
DR 43 mm cylinder kit 12 mm KoBo | Piaggio Ciao, SI, Bravo, Boxer
Manufacturer: DR Racing Parts · Material: Gray cast iron · Camouflaged: No · Surface: varnished · Area of application: Tuning · Displacement: 65 ccm · Crankshaft stroke: 43 mm · Ø cylinder neck: 46 mm · Ø Outlet outside: 22.3 mm · Nominal diameter: 43 mm · Ø outlet inside: 18 mm · Number of fixing points: 3 pcs · Hole pattern [mm]: 55 x 34 · Ø piston pin (B): 12 mm · Outlet type: clamped · Decompressor: Yes
EUR 175.20
Dell'Orto 13/13 SHA carburetor hand choke | Piaggio Ciao PX / C24, Bravo, SUPERbravo
Manufacturer: Dell'Orto · Color: black · Component group Carburetor: Carburetor complete · Material: Aluminum · Mounting type: Plug connection clamped · Carburetor type: SHA (Piaggio) · Area of application: Tuning · Choke control: Hand choke · Nominal diameter: 13 mm · Ø without reducing sleeve: 18 mm · Ø Inside entrance: 13 mm · Ø Internal connection: 16 mm · Ø Output inside: 13 mm · Ø Air filter connection: 50.8 mm · Height: 96 mm · Ø fuel hose connection: 5.2 mm · Ø fuel hose connection: 6 mm · Mixed oil connection: No · Width: 60 mm · Vacuum connection: No · Total length: 46 mm · Nozzle thread: M5x0.8 (standard thread) · Camouflaged: No · Nozzle size: 66
EUR 73.40
Polini air filter | Piaggio Ciao, SI, Bravo, Boxer
Manufacturer: Polini · Color: black · Material: Plastic · Mounting type: Plug connection clamped · Area of application: Tuning · Filter type: Foam · Ø Internal connection: 50.6 mm · Height: 94.7 mm · Ø outside: 53 mm · Width: 98 mm · Total length: 29 mm · Camouflaged: No
EUR 18.30
Polini Speed Engine engine housing electronic ignition | Piaggio Ciao, SI, Bravo, Boxer
Height: 104 mm · Width: 175 mm · Total length: 215 mm · Stock number: 6202 · Manufacturer: Polini · Material: Aluminum · Surface: sandblasted · Color: silver · Crankshaft stroke: 43 mm · Ignition type: Electronic
EUR 257.30








