
Crankshaft suitable for all Piaggio moped models (Ciao, Si, Bravo, Boxer, Grillo).
This finely balanced crankshaft fits all cylinders with 10 mm piston pins and impresses with its high-quality workmanship.
Connecting rod eye (A): 13.0 mm
Ø Bearing seat right (B): 15.0 mm
Ø Bearing seat end (C): 15.0 mm
Stroke (2xD): 43.0 mm
Sleeve length (E): 87.0 mm
Width of crank webs (F): 33.0 mm
1st shoulder (G): 21.0 mm
2nd shoulder (H): 44.0 mm
3rd shoulder (I): 63.5 mm
Total length crankpin end (J): 90.0 mm
Ø Vario / clutch pin (H): 12.0 mm
Dimension needle bearing: Ø 10 / 13 x 14.2 mm (axe 10)
Thread: M8 x 1.25 mm
Note: For assembly, a 16 x 0.5 mm shim must be inserted between the standard crankshaft and its main bearings.
When assembling, check that the pole wheel sits properly on the cone. Depending on the batch of crankshaft or pole wheel used, the key may need to be adjusted slightly.
| Manufacturer | Mazzucchelli |
| Weight | 695 g |
| Area of application | Standard, Original |
| Material | Steel |
| Cheek type | standard |
| Crankshaft stroke | 43 mm |
| Ø coupling pin / vario pin | 12 mm |
| Connecting rod length center-center | 87 mm |
| Total length crankpin ignition side | 90 mm, 106 mm |
| Ø crank webs | 69.7 mm |
| Ø piston pin (B) | 10 mm |
| Ø Connecting rod eye | 13 mm |
| Bearing seat right | 15 mm |
| Ø Bearing seat (ignition side) | 15 mm |
| Thread type | M8x1.25 (standard thread) |
| Thread length | 16 mm |
| Dimension needle bearing | 10 / 13 x 14.2 mm (axe 10) |
| Wide crank webs | 33 mm |
| Length 1st paragraph | 21 mm |
| Length 2nd paragraph | 44 mm |
| Length 3rd paragraph | 63.5 mm |
| Ø 1st step (on the coupling side) | 15 mm |
| Ø 2nd shoulder (on the clutch side) | 14.4 mm |
| Ø 3rd step (on the clutch side) | 12 mm |
| Inlet control time | 130 ° |
| Control time before O.T | 77 ° |
| Control time according to O.T | 53 ° |
| Number of gears | 1 pcs |
| Piaggio | Ciao - P , SC , PX , C24 Si Bravo / Super Bravo Boxer Grillo |
Accessories & related products
swiing® ingenious puller flywheel | Piaggio Ciao, SI, Bravo, Boxer
Width across flats trigger: 10 mm · Width across flats trigger: 17 mm · Width across flats Screw: 19 mm · Manufacturer: swiing® ingenious parts · Area of application: (Dis)assembly tool · Material: Steel · Surface: blackened · Surface: galvanized (blue) · Diameter: 12 mm · Diameter: 24 mm · Thread type: MF12x1.5 (fine pitch thread) · Thread type: MF17x1 (fine pitch thread) · Total length: 100 mm · Number of components: 3 pcs
EUR 21.90
swiing® ingenious 6202 Bearing dummy 15/35/11 Aluminum
Bearing type: Deep groove ball bearing · Stock number: 6202 · Ø inside: 15 mm · Ø outside: 35 mm · Width: 12 mm · Manufacturer: swiing® ingenious parts · Material: Aluminum · Area of application: Special tool · Area of application: Workshop accessories · Surface: anodized
EUR 12.10
Explore categories from Engine block
Moped fans also bought
Malossi 46.5 mm cylinder kit without head 10 mm KoBo | Piaggio Ciao, SI, Bravo, Boxer
Nominal diameter: 46.5 mm · Manufacturer: Malossi · Material: Gray cast iron · Surface: sandblasted · Displacement: 73 ccm · Crankshaft stroke: 43 mm · Ø cylinder neck: 50 mm · Ø Outlet outside: 22.4 mm · Ø outlet inside: 18.1 mm · Number of fixing points: 3 pcs · Ø piston pin (B): 10 mm · Outlet type: clamped · Hole pattern [mm]: 55 x 34 · Decompressor: Yes · Camouflaged: No · Area of application: Tuning
EUR 177.60
Polini Speed Engine engine housing electronic ignition | Piaggio Ciao, SI, Bravo, Boxer
Stock number: 6202 · Manufacturer: Polini · Material: Aluminum · Surface: sandblasted · Color: silver · Crankshaft stroke: 43 mm · Total length: 215 mm · Width: 175 mm · Ignition type: Electronic · Height: 104 mm
EUR 257.30
SKF 6202 C3 ball bearing 15/35/11
Bearing type: Deep groove ball bearing · Stock number: 6202 · Inner ring width: 11 mm · Manufacturer: SKF · Bearing clearance: C3 · Bearing cage: Sheet steel cage ball-guided · Width: 11 mm · Ø inside: 15 mm · Ø outside: 35 mm · Puch OEM number: 900.4.6202
EUR 12.10
Olympia clamp cylinder cover | Piaggio Ciao, SI, Bravo, Boxer
Manufacturer: Olympia · Material: Spring steel · Surface: burnished · Color: black · Width: 16.25 mm · Total length: 23.9 mm · Height: 24 mm · Number of fixing points: 1 pcs · Piaggio OEM number: 008455 · Piaggio OEM number: 013963 · Piaggio OEM number: 139122
EUR 5.65
swiing® revival stud bolt set M7x120 mm cylinder | Piaggio Ciao, SI, Bravo, Boxer
Manufacturer: swiing® revival parts · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Diameter: 6.2 mm · Thread type: M7x1 (standard thread) · Drive: External hexagon · Thread length: 25 mm · Total length: 120 mm · Width across flats: 11 mm · Strength class: 8 · Strength class: 8.8
EUR 14.30
swiing® revival screw set galvanized fan cover | Piaggio Ciao, SI, Bravo, Boxer
Manufacturer: swiing® revival parts · Area of application: Standard · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Thread type: M5x0.8 (standard thread) · Drive: Cross recess · Screw head: Panhead · Number of components: 8 pcs
EUR 6.00










