
Mazzucchelli crankshaft in original version suitable for your Vespa PX 200, P 200, Rally 200 and Cosa 200.
| Material | Steel |
| Dimension needle bearing | 16x20x20 |
| Manufacturer | Mazzucchelli |
| Cheek type | standard |
| Crankshaft stroke | 57 mm |
| Connecting rod length center-center | 110 mm |
| Total length of crankpin on clutch side | 57.7 mm |
| Total length crankpin ignition side | 75.65 mm |
| Ø crank webs | 98 mm |
| Ø Connecting rod eye | 20 mm |
| Ø piston pin (B) | 16 mm |
| Ø Bearing seat (clutch side) | 25 mm |
| Ø Bearing seat (ignition side) | 25 mm |
| Area of application | Standard |
| Wide crank webs | 40.4 mm |
| Piaggio OEM number | 238959, 1331535 |
| Vespa | Vespa PX, T5, Cosa - P200E · VSX1T · 1977 - 1984 (Zündschloss Lenkkopf) , PX200 · VSX1T · 1984 - 1993 Lusso / Arcobaleno , PX200 · VSX1T · 1993 - 1996 Classic , PX200 · VSX1T · 1997 - 1999 (Disc) , Cosa 200 · VSR1T · I 1988 - 1992 II 1992 - 1998 |
Accessories & related products
Nadella ball bearing 25/62/12 crankshaft Kulu | Vespa Largeframe, Wideframe
Bearing type: Deep groove ball bearing · Ø inside: 25 mm · Ø outside: 62 mm · Width: 12 mm · Inner ring width: 12 mm · Manufacturer: Nadella · Ball bearing closed: No · Groove ring: No · Material: Steel · Piaggio OEM number: 26278 · Piaggio OEM number: 097804
EUR 30.50
Pinasco ball bearing 25/62/12 crankshaft Kulu | Vespa Largeframe, Wideframe
Bearing type: Deep groove ball bearing · Ø inside: 25 mm · Ø outside: 62 mm · Width: 12 mm · Inner ring width: 12 mm · Ball bearing closed: No · Manufacturer: Pinasco · Bearing cage: Plastic cage · Groove ring: No · Material: Steel · Piaggio OEM number: 097804
EUR 85.70
Explore categories from Engine block



