
Steel cover plate for the reed valve inlet of the 47 mm Gilardoni italkit Puch cylinder kit.
The reed valve cover is used to close the reed valve system in order to convert the cylinder kit to a housing inlet (GME).
Outer dimensions: 72.5 x 48 mm
Hole pattern: 60 x 35 mm
Material thickness: 5 mm
Material: steel
You can find corresponding additional material such as seals, sealing compound etc. in the accessories section.
| Manufacturer | MBR |
| Material | Steel |
| Surface | raw |
| Width | 48 mm |
| Ø mounting hole | 6.3 mm |
| Thickness | 5 mm |
| Area of application | Tuning |
| Mounting type | Screws |
| Hole pattern [mm] | 60 x 35 mm |
| Total length | 72.5 mm |
| Number of fixing points | 4 pcs |
| Puch |
Accessories & related products
Gilardoni italkit 47 mm cylinder kit without cylinder head | Puch
Surface: sandblasted · Manufacturer: Gilardoni italkit · Number of fixing points: 4 pcs · Material: Aluminum · Displacement: 75 ccm · Crankshaft stroke: 43 mm · Nominal diameter: 47 mm · Ø cylinder neck: 51 mm · Camouflaged: No · Ø Inlet inside: 18.3 mm · Inlet window: 38.5 x 25.8 · Thread inlet: M6x1 (standard thread) · Ø outlet inside: 26.5 mm · Ø piston pin (B): 12 mm · Hole spacing outlet: 42 mm · Outlet type: slanted · Hole spacing inlet: 35.5 mm · Hole pattern [mm]: 44 x 44 · Hole spacing inlet: 60 mm · Thread outlet: M6x1 (standard thread) · Decompressor: No · Area of application: Tuning
EUR 257.30
Elring Dirko HT sealing compound red (silicone) high temp. 70 ml elastic up to 315°C
Temperature resistance (min.): -60 - 300 °C · Color: red · Manufacturer: Elring · Contents: 70 ml · Hazard warning: Causes serious eye irritation · Signal word: Attention · Hazard pictogram: GHS07 - Caution dangerous · Gap dimension (max.): 2 mm · Area of application: Chemistry
EUR 28.10
EUR 401.43/l
Explore categories from Carburetor & intake system
Moped fans also bought
Return spring brake plate | Puch Maxi
Spring design: Nose feather · Spring design: Torsion spring · Length spring hook: 50 mm · Leg length: 45 mm · Material: Spring steel · Surface: galvanized (blue) · Ø wire: 2.4 mm · Total length: 125 mm · Ø inside: 25.5 mm · Ø outside: 30 mm · Area of application: Original · Area of application: Standard
EUR 6.00
Stage6 8-folding diaphragm by Moto Tassinari (Gilardoni italkit)
Manufacturer: Stage6 · Material: Plastic · Surface: raw · Number of flaps: 8 pcs · Membrane material: Carbon · Thick membrane platelets: 0.4 mm · Ø mounting hole: 6.6 mm · Mounting type: Screws · Total length: 77 mm · Width: 49 mm · Number of fixing points: 4 pcs · Hole pattern [mm]: 60 x 35 mm · Area of application: High End
EUR 140.80
Not in stock




