
38.00 mm piston with a 2 mm L-shaped piston ring with internal circlip (IS) and a 1.5 mm rectangular piston ring with flank circlip (FS) suitable for mopeds, mopeds and small motorcycles with Sachs 50 engines.
The detailed dimensions of the piston according to the technical drawing can be found in the details. You can also find out about the common piston rings, their stems and locking types on the legend in the pictures.
| Manufacturer | Meteor |
| Ø outside piston (A) | 37.96 mm |
| Compression height (C) | 28 mm |
| Curvature (D) | 2 mm |
| Total piston height (E) | 51 mm |
| Number of piston rings (F) | 2 pcs |
| Nominal diameter | 38 mm |
| Piston ring mold | L-ring, Rectangular ring |
| Piston ring impact | Internal fuse (IS), Flank safety device (FS) |
| Piston ring height | 2 mm, 1.5 mm |
| Ø piston pin (B) | 14 mm |
| Tolerance group | B |
| Weight piston kit | 86 g |
| Sachs | 50/5 |
Accessories & related products
GPO piston pin extractor Ø 10, 12, 14 mm
Manufacturer: GPO · Material: Steel · Surface: burnished · Area of application: (Dis)assembly tool · Width across flats: 10 mm · Width across flats: 17 mm · Total length: 130 mm · Number of components: 7 pcs · Diameter: 10 mm · Diameter: 12 mm · Diameter: 14 mm
EUR 24.40
Piston 38.3 mm (14 mm KoBo) NOS | Sachs 50
Manufacturer: Sachs · Ø outside piston (A): 38.25 mm · Compression height (C): 28 mm · Curvature (D): 2 mm · Total piston height (E): 53 mm · Number of piston rings (F): 2 pcs · Nominal diameter: 38 mm · Piston ring mold: Rectangular ring · Piston ring impact: Flank safety device (FS) · Ø piston pin (B): 14 mm · Tolerance group: 1 · Weight piston kit: 99 g
EUR 232.80
Explore categories from Piston
Moped fans also bought
NSK L17 shoulder ball bearing
Bearing type: Shoulder bearing · Stock number: L17 · Inner ring width: 10 mm · Manufacturer: NSK · Ball bearing closed: No · Bearing clearance: CN (standard) · Bearing cage: Brass cage ball-guided · Material: Brass · Material: Steel · Area of application: Standard · Ø inside: 17 mm · Ø outside: 40 mm · Width: 10 mm
EUR 23.90
Shock absorber 37 cm black standard
Surface: chrome-plated · Surface: varnished · Damping type: Spring · Color: Chrome · Adjustable: Yes · Color: black · Ø outside: 49 mm · Ø Fastening inside: 10 mm · Ø spars: 30 mm · Total length: 405 mm · Hole spacing: 370 mm · Number of fixing points: 2 pcs · Mounting type: Nuts & bolts
EUR 79.60
swiing® ingenious piston 40 mm | Sachs 503
Manufacturer: swiing® ingenious parts · Ø outside piston (A): 39.97 mm · Compression height (C): 28 mm · Curvature (D): 3.5 mm · Total piston height (E): 54 mm · Number of piston rings (F): 2 pcs · Nominal diameter: 40 mm · Piston ring mold: Rectangular ring · Piston ring impact: Internal fuse (IS) · Piston ring height: 1.5 mm · Thick piston ring: 1.7 mm · Ø piston pin (B): 12 mm · Weight piston kit: 83 g
EUR 67.30
Polini 43.5 mm cylinder kit reed valve with head | Puch
Manufacturer: Polini · Material: Aluminum · Surface: Nickel silicon carbide (colloquially known as Nikasil) · Area of application: Racing · Area of application: Tuning · Displacement: 65 ccm · Crankshaft stroke: 43 mm · Nominal diameter: 43.5 mm · Ø cylinder neck: 48 mm · Ø outlet inside: 22 mm · Hole spacing inlet: 32 mm · Hole spacing inlet: 39 mm · Number of fixing points: 4 pcs · Inlet window: 26 x 21 · Thread inlet: M5x0.8 (standard thread) · Hole pattern [mm]: 44 x 44 · Ø piston pin (B): 12 mm · Outlet type: straight · Hole spacing outlet: 42 mm · Thread outlet: M6x1 (standard thread) · Camouflaged: No
EUR 490.20








