
38.0 mm piston with two 2 mm rectangular piston rings with flank lock (FS) for your Tomos A35, Sprint, Colibri or Quadro moped / moped.
The detailed dimensioning of the piston according to the technical drawing can be found in the details. You can also find out about the relevant piston rings, their stems and locking types on the legend in the pictures.
| Nominal diameter | 38 mm |
| Manufacturer | Meteor |
| Material | Aluminum |
| Thick piston ring | 1.7 mm |
| Ø outside piston (A) | 37.95 mm |
| Compression height (C) | 22.35 mm |
| Curvature (D) | 3.65 mm |
| Total piston height (E) | 50 mm |
| Number of piston rings (F) | 2 pcs |
| Piston ring mold | Rectangular ring |
| Piston ring impact | Flank safety device (FS) |
| Piston ring height | 1.5 mm |
| Ø piston pin (B) | 12 mm |
| Weight piston kit | 72 g |
| Tomos | Quadro Sprint |
Accessories & related products
GPO piston pin extractor Ø 10, 12, 14 mm
Manufacturer: GPO · Material: Steel · Surface: burnished · Area of application: (Dis)assembly tool · Diameter: 10 mm · Diameter: 12 mm · Diameter: 14 mm · Total length: 130 mm · Number of components: 7 pcs · Width across flats: 10 mm · Width across flats: 17 mm
EUR 24.40
DMP 38 mm cylinder kit slanted exhaust 12 mm KoBo | Tomos Sprint, Quadro, Fun Sport'R, Classic
Nominal diameter: 38 mm · Manufacturer: DMP · Material: Gray cast iron · Camouflaged: Yes · Surface: varnished · Area of application: Standard · Displacement: 50 ccm · Crankshaft stroke: 43 mm · Thread inlet: M5x0.8 (standard thread) · Ø piston pin (B): 12 mm · Number of fixing points: 4 pcs · Outlet type: slanted · Hole spacing outlet: 42 mm · Thread outlet: M6x1 (standard thread) · Hole pattern [mm]: 44 x 44 · Tomos OEM number: 229402
EUR 122.40
Not in stock
Vertex piston 38 mm (12 mm KoBo) type B | Tomos A55
Nominal diameter: 38 mm · Manufacturer: Vertex · Ø outside piston (A): 37.97 mm · Compression height (C): 22.5 mm · Curvature (D): 3 mm · Total piston height (E): 52 mm · Number of piston rings (F): 2 pcs · Piston ring mold: Rectangular ring · Piston ring impact: Flank safety device (FS) · Piston ring height: 1.5 mm · Ø piston pin (B): 12 mm · Weight piston kit: 70 g
EUR 97.90
Explore categories from Piston
Moped fans also bought
GPO flywheel trigger M26x1.5 / M22x1.5 | Puch, Sachs, Tomos, Beta 521
Width across flats trigger: 27 mm · Width across flats Screw: 19 mm · Manufacturer: GPO · Clamping depth: 10 mm · Material: Steel · Surface: blackened · Area of application: (Dis)assembly tool · Thread type: MF22x1.5 (fine pitch thread) · Thread type: MF26x1.5 (fine pitch thread) · Total length: 55 mm · Total length: 75 mm · Number of components: 1 pcs · Strength class: 8.8
EUR 12.10
Not in stock
swiing® ingenious wheel axle with bearing conversion kit rear spoke hub | Puch
Ball bearing closed: Yes · Manufacturer: swiing® ingenious parts · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Diameter: 29 mm · Thread type: MF12x1 (fine pitch thread) · Ø inside: 12 mm · Ø outside: 29 mm · Total length: 190 mm · Ø shaft: 19 mm · Thread length: 29 mm · Thread length: 53 mm · Shank length: 100 mm · Width across flats: 19 mm
EUR 47.70
DMP gasket set cylinder 50 ccm | Tomos A3, A35
Manufacturer: DMP · Material: Aluminum · Material: Phenolic resin (colloquially known as Bakelite) · Material: Sealing paper · Area of application: Standard · Ø cylinder: 38 mm · Ø outlet inside: 25.2 mm · Thickness: 0.6 mm · Thickness: 1.3 mm · Thickness: 1.9 mm · Number of components: 3 pcs · Hole spacing outlet: 42 mm · Hole pattern [mm]: 44 x 44 mm
EUR 10.90
GPO gasket set 38 mm cylinder & diaphragm | Tomos A3, A35
Manufacturer: GPO · Material: Aluminum · Material: Graphite / Graphite · Material: Oiled paper · Thickness: 0.35 mm · Thickness: 0.4 mm · Thickness: 1.4 mm · Number of components: 5 pcs · Hole spacing outlet: 44 mm · Hole pattern [mm]: 39 x 36 · Hole pattern [mm]: 44 x 44
EUR 12.10









