
38.50 mm replacement piston / piston kit with two 2 mm rectangular piston rings with flank lock (FS) suitable for mopeds / mopeds with blown Sachs 50/3, 50/4 replica cylinders.
The detailed dimensions of the piston according to the technical drawing can be found in the details. You can also find out about the relevant piston rings, their stems and locking types on the legend in the pictures.
| Nominal diameter | 38.5 mm |
| Ø outside piston (A) | 38.46 mm |
| Compression height (C) | 27.7 mm |
| Curvature (D) | 3.1 mm |
| Total piston height (E) | 52.75 mm |
| Number of piston rings (F) | 2 pcs |
| Piston ring mold | Rectangular ring |
| Piston ring impact | Flank safety device (FS) |
| Piston ring height | 2 mm |
| Ø piston pin (B) | 12 mm |
| Weight piston kit | 80 g |
| Sachs | 50/3 50/4 - MLFB (2.6 PS) , LKH (4.5 PS) |
Accessories & related products
GPO piston pin extractor Ø 10, 12, 14 mm
Total length: 130 mm · Manufacturer: GPO · Diameter: 10 mm · Diameter: 12 mm · Diameter: 14 mm · Area of application: (Dis)assembly tool · Material: Steel · Surface: burnished · Number of components: 7 pcs · Width across flats: 10 mm · Width across flats: 17 mm
EUR 24.40
Explore categories from Piston
Moped fans also bought
KMC drive chain 415H (reinforced) 128L
Chain pitch: 1/2" x 3/16" · Chain type: 415H · Ø Pin: 3.94 mm · Manufacturer: KMC · Material: Steel · Surface: blank / oiled · Color: gray · Number of chain links: 128 pcs · Rolling circumference: 1626 mm · Chain lock type: Spring lock · Ø bore: 4 mm
EUR 15.30
EUR 13.40
Brake cable Ø 1.8 mm x 220 cm (pear-shaped nipple)
Ø Stranded wire: 1.8 mm · Nipple shape: Pears · Ø nipple: 3.5 mm · Ø nipple: 6 mm · Nipple length: 10 mm · Manufacturer: Made in Germany · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Number of components: 1 pcs · Area of application: Standard · Cable length: 2200 mm
EUR 2.95
Plastic license plate holder (CH version)
Height: 11 mm · Width: 108 mm · Total length: 175 mm · Manufacturer: Made in Switzerland · Material: Brass · Material: Plastic · Color: black · Mounting type: Nuts & bolts · Number of fixing points: 9 pcs · Ø mounting hole: 6 mm · Hole spacing: 50 mm · Thread type: M5x0.8 (standard thread) · Thread length: 6 mm
EUR 9.70
swiing® revival needle roller bearing 12/15/14.2 original
Bearing type: Needle sleeve · Manufacturer: swiing® revival parts · Bearing cage: Sheet steel cage · Ø outside: 15 mm · Ø inside: 12 mm · Width: 14.2 mm · Dimension needle bearing: 12/15 x 14.2 · Alternative version of the Pony OEM number: A4222 · Alternative version of the Sachs OEM number: 0232 155 001 · Tomos OEM number: 035548
EUR 10.90
Gasket cylinder base 0.5 mm | Sachs 50/2, 503
Area of application: Standard · Material: Sealing carton · Place of use: Cylinder base · Thickness: 0.5 mm · Hole pattern [mm]: 60 x 40 · Alternative version of the Pony OEM number: A1848 · Alternative version of the Sachs OEM number: 0250 113 100
EUR 4.80








