
40.0 mm replacement piston with a 2 mm L-shaped piston ring with internal circlip (IS) and a 1.5 mm rectangular piston ring with flank circlip (FS) for your Puch X30 Velux moped / moped with 40 mm cylinder.
The detailed dimensions of the piston according to the technical drawing can be found in the details. You can also find out about the relevant piston rings, their stems and locking types on the legend in the pictures.
| Nominal diameter | 40 mm |
| Ø outside piston (A) | 39.95 mm |
| Ø piston pin (B) | 10 mm |
| Compression height (C) | 23.6 mm |
| Curvature (D) | 3.4 mm |
| Total piston height (E) | 49.4 mm |
| Number of piston rings (F) | 2 pcs |
| Piston ring mold | L-ring, Rectangular ring |
| Piston ring impact | Internal fuse (IS), Flank safety device (FS) |
| Piston ring height | 2 mm, 1.5 mm |
| Weight piston kit | 78 g |
| Puch | ZA50 (fan-cooled) Z50 (X30 Velux) 2-speed MS, MV, MV50 3-speed VSD, DS, VZ, MC |
Accessories & related products
GPO piston pin extractor Ø 10, 12, 14 mm
Manufacturer: GPO · Material: Steel · Surface: burnished · Diameter: 10 mm · Diameter: 12 mm · Diameter: 14 mm · Total length: 130 mm · Width across flats: 10 mm · Width across flats: 17 mm · Number of components: 7 pcs · Area of application: (Dis)assembly tool
EUR 24.40
Explore categories from Piston
Moped fans also bought
Wippermann drive chain No.18 (double reinforced)
Chain pitch: 1/2" x 3/16" · Chain type: 415H · Material: Steel · Color: gray · Ø Pin: 4.15 mm · Manufacturer: Wippermann · Surface: blank / oiled · Number of chain links: 114 pcs · Ø bore: 4.2 mm · Rolling circumference: 1448 mm · Chain lock type: Spring lock
EUR 41.60
Not in stock
Oil seal NBR 17/35/7 AS crankshaft | Puch X30
Temperature resistance (min.): -30 - 100 °C · Shaft seal type: AS - With rubberized outer casing / one sealing lip / one dust lip. · Manufacturer: Puch · Ø outside: 35 mm · Material: NBR · Surface: rubberized · Place of use: Crankshaft · Width: 7 mm · Ø inside: 17 mm
EUR 9.70
Continental 2.00 - 2.50 x 19" tube
Valve type: TR6 car valve · Manufacturer: Continental · Tire width: 2 - 2.5 " · Tire width: 2.25 - 2.5 " · Tire width: 2.5 " · Tire width [mm]: 25.8 - 63.5 · Width: 2 " · Width: 2 1/4 " · Width: 2 1/2 " · Wheel size: 19 " · Tire height [%]: 100 · Old designation: 23 x 2 " · Old designation: 23 x 2.25 " · Old designation: 23 x 2.5 "
EUR 21.50
GPO gasket set 40 - 41 mm cylinder fan-cooled | Puch X30 NG-2AH, Velux
Manufacturer: GPO · Ø cylinder: 40 mm · Ø cylinder: 41 mm · Ø outlet inside: 22 mm · Hole spacing inlet: 38 mm · Decompressor: Yes · Hole spacing outlet: 42 mm · Number of components: 4 pcs · Hole pattern [mm]: 44 x 44 mm · Area of application: Tuning
EUR 10.90
swiing® revival stud bolt set M6x30 (10.9 strength) galvanized
Manufacturer: swiing® revival parts · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Diameter: 6 mm · Nominal diameter (thread): 6 mm · Total length: 30 mm · Thread type: M6x1 (standard thread) · Thread length: 12 mm · Width across flats: 10 mm · Drive: External hexagon · Strength class: 8 · Strength class: 10.9
EUR 13.10








