
45.0 mm piston with a 1.5 mm rectangular piston ring with internal circlip (IS) for various Puch mopeds / mopeds.
The detailed dimensions of the piston according to the technical drawing can be found in the details. You can also find out about the common piston rings, their stems and locking types on the legend in the pictures.
| Nominal diameter | 45 mm |
| Manufacturer | Athena |
| Ø outside piston (A) | 44.96 mm |
| Compression height (C) | 22.4 mm |
| Curvature (D) | 3.23 mm |
| Total piston height (E) | 52.67 mm |
| Number of piston rings (F) | 1 pcs |
| Piston ring mold | Rectangular ring |
| Piston ring impact | Internal fuse (IS) |
| Piston ring height | 1.5 mm |
| Ø piston pin (B) | 12 mm |
| Tolerance group | C |
| Weight piston kit | 97 g |
| Puch | E50 ZA50 (air-cooled) Z50 (X30 Sport) |
Accessories & related products
Athena 45 mm cylinder kit 70 ccm camouflaged | Puch
Surface: sandblasted · Manufacturer: Athena · Number of fixing points: 4 pcs · Material: Aluminum · Displacement: 70 ccm · Crankshaft stroke: 43 mm · Nominal diameter: 45 mm · Ø cylinder neck: 48 mm · Camouflaged: Yes · Inlet window: 22.3 x 14 · Thread inlet: M6x1 (standard thread) · Ø outlet inside: 23.5 mm · Ø piston pin (B): 12 mm · Hole spacing outlet: 42 mm · Outlet type: straight · Hole spacing inlet: 38 mm · Hole pattern [mm]: 44 x 44 · Thread outlet: M6x1 (standard thread) · Decompressor: No · Area of application: Tuning
EUR 194.80
GPO piston pin extractor Ø 10, 12, 14 mm
Manufacturer: GPO · Material: Steel · Surface: burnished · Diameter: 10 mm · Diameter: 12 mm · Diameter: 14 mm · Total length: 130 mm · Number of components: 7 pcs · Width across flats: 10 mm · Width across flats: 17 mm · Area of application: (Dis)assembly tool
EUR 24.40
Explore categories from Piston
Moped fans also bought
swiing® ingenious clutch springs reinforced (+20%) | Puch E50
Spring design: Pressure spring · Surface: coated · Color: blue · Manufacturer: swiing® ingenious parts · Number of components: 3 pcs · Material: Spring steel · Ø wire: 1.7 mm · Total length: 28 mm · Ø inside: 4.8 mm · Ø outside: 8.3 mm · Area of application: Tuning
EUR 21.90
GPO 45 mm cylinder head tuning | Puch Maxi S, N / X30 NS, NL, N-2AH
Manufacturer: GPO · Material: Aluminum · Surface: sandblasted · Area of application: Tuning · Ø cylinder: 45 mm · Width: 125 mm · Height: 55 mm · Total length: 135 mm · Number of fixing points: 4 pcs · Candle thread: short · Hole pattern [mm]: 44 x 44 · Decompressor: No · Camouflaged: Yes
EUR 40.30
Side stand chrome | Puch Maxi S / N, Supermaxi LG1 / LG2, X30 NS / NL / NG-2AH, P1
Color: Chrome · Color: black · Manufacturer: Made in Portugal · Mounting type: Screwed clamp · Material: Steel · Surface: chrome-plated · Surface: powder-coated · Adjustable: Yes · Length pivot point - floor: 220 mm · Total length: 345 mm · Number of fixing points: 2 pcs
EUR 23.90
Motorex engine oil (gear oil) manual 450 ml
Temperature resistance (min.): -30 - 220 °C · Manufacturer: Motorex · Oil type: GL4 · Viscosity (SAE): 80W · Contents: 450 ml · Gearbox type: Foot control · Gearbox type: Manual gearshift · Area of application: Gearbox lubrication with clutch
EUR 13.40
EUR 29.78/l
swiing® revival gasket gearbox cover engine 1 mm | Puch E50
Color: sand-colored · Thickness: 1 mm · Manufacturer: swiing® revival parts · Number of components: 1 pcs · Number of fixing points: 4 pcs · Material: Sealing paper · Ø inside: 106 mm · Ø outside: 116 mm · Alternative version of the Puch OEM number: 349.1.10.349.1
EUR 4.80









