
A supposed 19 mm Bing SRF replica carburetor.
The passage is slightly conical, so that the diameter is 19 mm on the outside, but only slightly larger than 17 mm in the middle.
The carburetor is not of the same quality as original Bing products, but is a good and inexpensive alternative.
Sink block is for nozzles with M4 thread.
ØAir filter screen: 60.2 mm
Connection diameter to intake manifold: 23 mm
Mounted nozzle size: unknown
| Component group Carburetor | Carburetor complete |
| Carburetor type | SRF |
| Choke control | Hand choke |
| Nominal diameter | 17 mm |
| Mounting type | Plug connection clamped |
| Ø fuel hose connection | 6 mm |
| Ø Internal connection | 23 mm |
| Ø Inside entrance | 19 mm |
| Ø Output inside | 19 mm |
| Ø Air filter connection | 60.2 mm |
| Nozzle thread | M4x0.7 (standard thread) |
| Area of application | Tuning |
| Puch |
| Zündapp Belmondo |
| Kreidler |
Moped fans also bought
Fuel tap horizontal M12x1 (with union nut) outgoing at the bottom
Manufacturer: GPO · Possible lever positions: open / closed / reserve · Material lever: Metal · Thread type: MF12x1 (fine pitch thread) · Filter type: Plastic net · Ø fuel hose connection: 6 mm · Installation direction: horizontal / horizontal · Mounting type: Union nut · Outlet direction: below · Spare tube shape: curved · Reserve level: 70 mm
EUR 12.10
Not in stock
Bumm mirror round Inox
Manufacturer: Bumm · Color: Chrome · Test mark: none · Material: Chrome steel (colloquially known as stainless steel) · Material: Steel · Surface: chrome-plated · Thread type: M8x1.25 (standard thread) · Ø mirror surface: 107 mm · Ø mirror rod: 8 mm · Mirror rod length: 300 mm · Clamping diameter: 22 mm · Thread size: M8 · Total length: 360 mm
EUR 34.20
swiing® ingenious 16 mm intake manifold Bing SRF | Zündapp Belmondo (Type 247)
Manufacturer: swiing® ingenious parts · Material: Aluminum · Ø inside: 16 mm · Mounting type: Screws · Ø External connection: 23 mm · Number of fixing points: 2 pcs · Hole spacing inlet: 40 mm · Total height: 42 mm · Height flange center hole: 35 mm · Total length: 35 mm · Camouflaged: No · Area of application: Tuning
EUR 48.90
Rear muffler flute Ø 28 / 70 mm chrome
Manufacturer: Made in Portugal · Color: Chrome · Material: Steel · Surface: chrome-plated · Total length: 700 mm · Ø Internal connection: 28 mm · Ø outside: 70 mm · Exhaust type: Flute · Mounting type: Screwed clamp · Flame tube attachment: Plug connection clamped
EUR 72.20
swiing® revival nozzle set M4 (70 - 90) Bing 18, Bing 85
Manufacturer: swiing® revival parts · Quantity: 11 pcs · Component group Carburetor: Spraying · Material: Brass · Carburetor type: 17 Catalyst · Carburetor type: 18 Catalyst · Carburetor type: 85 · Nozzle type: Main nozzle · Drive: Slot · Nozzle thread: M4x0.7 (standard thread) · Nozzle size: 70 · Nozzle size: 72 · Nozzle size: 74 · Nozzle size: 76 · Nozzle size: 78 · Nozzle size: 80 · Nozzle size: 82 · Nozzle size: 84 · Nozzle size: 86 · Nozzle size: 88 · Nozzle size: 90
EUR 26.90







