
Chrome-plated exhaust clamp for attaching the silencer to the frame of your moped, moped or small motorcycle.
Depending on the language used, this component is also known as an exhaust sleeve, exhaust bracket, clamp, clamp clamp or exhaust fastener.
You can find more exhaust clamps and tailpipes in the accessories section.
Good, inexpensive standard spare part. GPO – GOOD PARTS ONLY.
| Nominal diameter | 70 mm |
| Manufacturer | GPO |
| Material | Steel |
| Surface | chrome-plated |
| Color | Chrome |
| Clamping diameter | 66 - 70 mm |
| Width | 18 mm |
| Number of fixing points | 1 pcs |
| Ø mounting hole | 8.5 mm |
| Thickness | 2.5 mm |
Accessories & related products
Moped fans also bought
Exhaust cigar 28 mm chrome | Puch Maxi S, N / X30 NS, NL
Manufacturer: Made in Portugal · Material: Steel · Surface: chrome-plated · Ø outside: 70 mm · Total length: 920 mm · Color: Chrome · Ø Internal connection: 28 mm · Ø Flame tube outside: 28 mm · Exhaust type: Cigar · Mounting type: Stud bolts & nuts · Mounting type: Welded lug · Number of fixing points: 1 pcs · Flame tube attachment: Flange
EUR 48.90
Not in stock
Exhaust set "Tuning" Ø 28 / 70 mm chrome | Sachs 503 2AL/2BL
Manufacturer: Made in Portugal · Material: Steel · Surface: chrome-plated · Ø outside: 70 mm · Total length: 700 mm · Color: Chrome · Ø Flame tube outside: 28 mm · Exhaust type: Cigar · Mounting type: Screwed clamp · Flame tube attachment: Plug connection clamped
EUR 122.40
swiing® ingenious exhaust clamp 28 mm heat-resistant
Manufacturer: swiing® ingenious parts · Ø inside: 25 - 28 mm · Mounting type: Nuts & bolts · Material: FPM / FKM (colloquially known as Viton) · Material: Steel · Surface: chrome-plated · Width: 40 mm · Total length: 40 mm · Color: Chrome
EUR 26.90



