
M5 x 16 mm hexagon socket head cap screw / hexagon socket machine screw without shank with low head made of galvanized steel for universal use, including on your moped, moped and small motorcycle.
Price per piece
| Number of components | 1 pcs |
| Material | Steel |
| Surface | galvanized (blue) |
| Drive | Hexagon socket |
| Screw head | Cylinder head |
| Total length | 19.2 mm |
| Ø External head | 8.4 mm |
| Shank | No |
| Thread length | 16 mm |
| Thread type | M5x0.8 (standard thread) |
| Width across flats | 3 mm |
| Strength class | 8.8 |
Moped fans also bought
swiing® revival wheel bearing 25/37/6.3 coaster wheel
Bearing type: Ball ring · Stock number: K042 · Ø inside: 25 mm · Inner ring width: 25 mm · Ball bearing closed: No · Manufacturer: swiing® revival parts · Bearing cage: Sheet steel cage ball-guided · Ø ball: 6.34 mm · Groove ring: No · Area of application: Standard · Material: Steel · Ø outside: 36 mm · Width: 6.8 mm
EUR 9.70
EUR 7.95
swiing® revival handlebar stem Ø 22 mm
Manufacturer: swiing® revival parts · Material: Steel · Surface: chrome-plated · Color: Chrome · Clamping diameter: 25.4 mm · Total length: 205 mm · Drive: External hexagon · Width: 27.3 mm · Ø Stem: 22 mm · Number of fixing points: 1 pcs
EUR 73.40
Not in stock


